Środki stylistyczne liceum pdf

Pobierz

a długi rosną b) biały jak gołąb c wiatr wieje d budzą się wspomnieniaŚRODKI STYLISTYCZNE.. a) porównanie homeryckie - drugi człon jest znacznie bardziej rozbudowany, pojawia się w poezji epickiejPlik środki stylistyczne spr.doc na koncie użytkownika honda1987 • folder Środki stylistyczne i gatunki literackie • Data dodania: 2 lut 2011 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Klasa 5 Polski Środki Stylistyczne.. Edytuj elementy.. Wykonaj polecenia.. PDF Materiały do wydruku.. Onomatopeja (dźwiękonaśladownictwo) 8.. Pokaż wszystko.. To właśnie w rozbudowanych opisach przyrody możemy odnaleźć realizację metody pisarskiej zasygnalizowanej przez Mickiewicza w Inwokacji, która to metoda sprowadza się do formuły "widzę i opisuję".Środki stylistyczne w języku polskim.. u czytelnika określonych emocji, pobudzenie jego wyobraźni.. #srodkipoetyckie #jezykpolski #epitety #porownania #metafory #animizacje.. Motyw.. Wyróżniamy: fonetyczne (dźwiękowe), morfologiczne, słowotwórcze, składniowe, leksykalne oraz figury stylistyczne, czyli tzw. tropy.Wybrane środki stylistyczne Środki stylistyczne: epitet przenośnia porównanie wyraz dźwiękonaśladowczy Środki stylistyczne: pytanie retoryczne antyteza zgrubienie, zdrobnienie neologizm anafora, epiforaPobierz: opis przyrody i środki stylistyczne w panu tadeuszu.pdf..

AntytezaSprawdzian - środki stylistyczne Grupa A 1.

Wymagane logowanie.. Ta tablica wyników jest obecnie prywatna.Porównanie- rodzaj figury stylistycznej polegający na skomponowaniu słów w celu uwydatnienia podobieństw np. wielki jak dąb , splecione ręce jak bukiety róż.. Antyteza - środek stylistyczny polegający na zestawieniu elementów znaczeniowo przeciwstawnych w jedną całość treściową w celu uzyskania większej ekspresji, np.: lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć, pełno nas, a jakoby nikogo nie było Inwersja - odwrócenie jakiegoś ustalonego porządku.. Animizacja (ożywienie) 12.. Klasa 7 Język polski.. Polub.. Wypisz z podanego fragmentu epitety: ( 3 pkt. ). Zestaw: "Środki stylistyczne" Statystyki zestawu: Ocena: 9 Zagłosowało: 2 Moje statystyki: nie jesteś zalogowany Zestaw ostatnio rozwiązywany przez: Wiktoria Leśniewska (wynik: 80 %) Julia Marciniak .Słownik środków stylistycznych z ćwiczeniami definicje są jasne i krótkie.. .Informator o egzaminie eksternistycznym z języka polskiego z zakresu liceum ogólnokształcącego 8 3) numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, 4) adres, 5) wskazanie, jako typu szkoły, liceum ogólnokształcącego.Stylistyczne odmiany polszczyzny charakteryzujące się doborem takich środków językowych, które uznane są za szczególnie przydatne ze względu na określony typ wypowiedzi i pełnione przez nie funkcje społeczne..

Tak, ale jakie kreatywne!Jak dobrze znasz środki stylistyczne?

Gdzie to konieczne, dodajemy do zadań omówienia.Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.. Zauważyłeś literówkę lub błąd?. Najczęściej za pomocą brzmień głoskowych pisarze starają się oddać głosy i dźwięki, towarzyszące opisywanym zjawiskom przyrody.ŚRODKI STYLISTYCZNE - karta pracy Przeczytaj i powtórz wiadomości o środkach stylistycznych - str. 327-329 w podręczniku.. Pod każdym hasłem, oprócz definicji i przykładu, znajdują się zadania utrwalające wiedzę o poznawanym środku stylistycznym.. Opcje.. Więcej.. Zawiera 23 pytań.. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Środki poetyckie - epitety, porównania, metafory, animizacje Test znajomości środków poetyckich w języku polskim.. PORÓWNANIE - zestawienie pojęć lub przedmiotów na podstawie ich podobieństwa za pomocą wyrazów: jak, jakby, niby, podobnie, równie jak, na kształt itp. 3.. EPITET - określenie uwydatniające cechę opisywanego przedmiotu 2.. Które z poniższych wyrażeń i zwrotów zaliczamy do animizacji?. Środki poetyckie TEST to 28 poleceń z odpowiedziami dotyczącymi tego tematu.Środki poetyckie, czyli poetyka.. Powtórzenie 7.. Środki stylistyczne - inaczej środki dekoracyjne, figury stylistyczne, środki artystyczne i wiele innych… Wszystkie te określenia oznaczają jedno - określają poszczególne elementy wypowiedzi (najczęściej w formie liryki) oraz określają ich funkcje..

Test: Środki stylistyczne cz. 2 Test sprawdza znajomość środków ...Środki stylistyczne.

Pokaż więcej Pokaż mniej .. Oprócz tego wyróżnić można m.in. personifikacje, hiperbole oraz .Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. "Płyną zburzone kościoły, ogrody zmienione w cmentarze, ruiny, gruzy, zwaliska, ulice i domy znajome z dziecinnych lat" (Jako pierwszy wyraz zapisz epitet, a obok w nawiasie rzeczownik, którego jest określeniem)FONETYCZNE ŚRODKI STYLISTYCZNE Celowy dobór wyrazów w zdaniu lub głosek w wyrazach, aby tworzyły dla ucha dźwięczną całość.. maggie16 3 lata temu.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.Środki stylistyczne - środki używane w szeroko pojętej sztuce, mające na celu wywołanie u odbiorcy pożądanych emocji, środki artystycznego wyrazu, do których zaliczamy: alegoria aliteracjaAktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - testy do lekcji.. Metafora (przenośnia) 9.. Hiperbola (wyolbrzymienie) 4.. PDF Materiały do wydruku.. Napisz do nas.. Najpopularniejsze środki językowe to alegoria, czyli metafora, której znaczenie odczytujemy, dzięki znajomości tradycji i kultury oraz epitet - wyraz uwydatniający jakąś cechę.. Peryfraza (omówienie) 6.. W sam raz dla uczniów wprawiających się w interpretacji i analizie tekstów literackich.. Stosowanie środków językowych to zabieg, za pomocą którego możemy urozmaicić swoje wypowiedzi..

OKSYMORON - zestawienie pojęć przeciwstawnych, słów treściowoŚrodki stylistyczne 1.

Odmiany: styl artystyczny, naukowy, potoczny, publicystyczny, urzędowy.. Odstępstwo od zwykłegoLEKSYKALNE ŚRODKI STYLISTYCZNE 1.. Opcje.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. W tym artykule znajduje się zebrana i usystematyzowana wiedza z podstaw poetyki.. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:ŚRODKI STYLISTYCZNE (INACZEJ JĘZYKOWE BĄDŹ POETYCKIE) Środki poetyckie są podstawową jednostką stylu artystycznego utworu lirycznego.. Zmień szablon Materiały interaktywne Pokaż wszystko.. Antonim - wyraz przeciwstawny, o odmiennym znaczeniu, używany dla pokreślenia i uwydatnienia pewnych cech (np.: antonimem wyrazu dobry jest wyraz zły; gruby-chudy; mały-duży itp.).. Wymagane logowanie.. Zdrobnienie 11.. Znowu zadania?. Pokaż wszystko.. Udostępnij Udostępnij wg Monikaszkliniarz.. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę.Środki stylistyczne i gatunki literackie • Gimnazjum • pliki użytkownika honda1987 przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • Zestaw spr.kl 1 3.doc, środki stylistyczne spr.pdf Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Test z odpowiedziami Powtórzenie Fiszki Pobierz jako PDF Wyświetl pytania.. Osadź.. Zmień szablon Materiały interaktywne Pokaż wszystko.. Porównanie 3.. Personifikacja (uosobienie) 10.. Wiele z nich jest wyjaśnionych i sklasyfikowanych.Środki językowe - co to jest?. 2400 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Temat ten, jest często postrachem maturzystów.Zestawy zadań przygotowane przez Instytut Badań Edukacyjnych z języka polskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii, które mogą być przydatne na zajęciach z tych przedmiotów.. Polub .. Motyw.. Znajdziesz tu wymienione i opisane środki poetyckie (tropy stylistyczne, środki artystyczne, środki stylistyczne) i figury retoryczne..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt