Czym kierował się kreon

Pobierz

Istotą tragedii jest konflikt, czyli starcie się dwóch sprzecznych.Kreon - człowiek, którego nie mogę zaakceptować.. Język polski.pieczone ciasto 220 8 stycznia 2022 0 Komentarzy.. Ilość głosów.. Choć wyznawali odmienne poglądy w sprawach rządzenia krajem, to każdy z nich na swój sposób wykazywał troskę o lud.. Kreon natomiast, jako reprezentant władzy królewskiej musiał postępować według prawa.Każdy przyzna, że w czasie bezkrólewia, które nastało po zaginięciu króla Lajosa, to właśnie Kreon powstrzymał chaos i utrzymał jedność w Tebach.. Hajmon zapowiadział swoje wtargnięcie na życie, jeśli zginie Antygona.- wszyscy są równi wobec śmierci, - ocena postępków człowieka jest sprawą bogów nie ludzi, - miłość do brata i poczucie obowiązku wobec niego każe jej oceniać czyn Polinejkesa mniej surowo - jako prośbę odzyskania należnych mu praw do korony; nie wysuwa jednak tego argumentu, nie szuka żadnego kompromisu w starciu z Kreonem, - kieruje się zasadą:" Współkochac przyszłam, nie współnienawidzić "Racje Kreona:-prawo ustawowe jest ponad zwyczajowym, prawo religijne nie .Kreon był władcą, który nie miał skrupułów.. Uważał, że kobieta winna jest posłuszeństwo, a prawo religijne nie może być ważniejsze od ustawowego.. Sprzeciwiła się Kreonowi, a ten postanowił wydać taki a nie .. Ponieważ z Polinejkesem łączyły ją więzy krwi, więc kierowała się uczuciem i emocjami..

Jakimi wartościami kierował się?

Pytam oczywiście w kontekście Antygony Sofoklesa z 442 roku p.n.e. Pamiętam te czasy jak dziś :) Kreon kierował się Odpowiedź na zadanie z Przeszłość i dziś 1.. Miał wcześniejsze postanowienia i nie chciał ustąpić.. Kierował się troską o dobro państwa.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. Przypłacił to życiem syna (zakochanego w Antygonie) oraz żony, która nie mogła żyć bez swego dziecka.. Ustanowił prawo dobro jest najważniejsze,dobro przyjaciół.. Decyzja Kreona o nie pogrzebaniu Polinejkesa była w jego mniemaniu słuszna.. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1.. "Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.. Kreon kierował się przede wszystkim prawem jako sędzie a nie wujek.. Uważał, że karząc zwłoki Polinejkesa, nagrodzi tym samym Etoeklesa za wierność i służbę ojczyźnie.Władzę w Tebach obejmuje Kreon - brat Jokasty.. : "Antygona".. Jest człowiekiem, którego nie mogę zaakceptować.. Dlaczego los Antygony jest z góry .Kreon pomny swoich poprzednich oświadczeń rozkazał wykonać wyrok.. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał pochówku Polinejkesa kierując się racjami dobra .. Antygona broniła swoich racji, była dumna, była gotowa umrzeć (i umarła) w obronie swoich racji, praw, uczuć, emocji..

Jakimi zasadami kierował się Kreon jako władca?

Nie przejmował się uczuciami innych, o czym świadczy fakt, że choć wiedział o miłości istniejącej między Hajmonem i Antygoną nie postanowił złagodzić kary.Kreon pomny swoich poprzednich oświadczeń rozkazał wykonać wyrok.. Reforma 2019Nie można zapomnieć też o tym, że działał w imię własnych zasad.. Motywy, którymi kierował się Kreon, wydając zakaz pochowania Polinejkesa: Odpowiedź na zadanie z Język polski 1.. Każdy musiał być mu podporządkowany i nikt nie mógł mu się sprzeciwić.. Utwór ten związany jest z mitem tebańskim, który opowiada o historii Edypa.. Przed czym przestrzega Antygonę jej siostra Ismena?. Wykreował własne prawa tak, aby tylko jemu było dobrze, ponieważ nie dbał o swój lud i rodzinę.. W mojej ocenie bohaterka postąpiła słusznie.. TragizmKreon był dwukrotnym władcą Teb, człowiekiem ślepo zapatrzonym w siebie.. Wykreował własne prawa tak, aby tylko jemu było dobrze, ponieważ nie dbał o swój lud i rodzinę.. Przypłacił to życiem syna (zakochanego w Antygonie) oraz żony, która nie mogła żyć bez swego dziecka.. Decyzja Kreona o nie pogrzebaniu Polinejkesa była w jego mniemaniu słuszna.. Edyp kochał swój naród i był zdolny dla niego się poświęcić, Kreon natomiast był racjonalistą - a przecież odrobina uczuciowości mogłaby .Mężczyzna rozumiał, czym kierował się ojciec, ale zagroził mu, że jeśli Kreon nie zmieni decyzji - on popełni samobójstwo..

Najnowsze.Kreon kierował się swoją dumą, honorem.

Antygona kierowała się Miłością do brata którego pochowała pomimo zakazu króla a także nienawiścią do Kreona który zostawił Polinejkesa na pozarcie dzikim ptakom.- kierował się dobrem państwa, racją stanu, świadomy, że bezprawie bywa przyczyną upadku państwa, - musiał dbać o swój autorytet.. Każdy, nawet najbiedniejszy chłop czy prosty żołnierz potwierdzi - Kreon nie był i nie chciał się stać tyranem.. Po bratobójczej walce Polinejklesa i Eteoklesa, w której obydwaj zginęli, Kreon objął władzę w Tebach.. Hajmon zapowiadział swoje wtargnięcie na życie, jeśli zginie Antygona.. Kreon uznał Polinejkesa za wroga państwa i za zdrajcę ojczyzny.. W jaki sposób Antygona łamie zakaz Kreona i dlaczego?. Ustanowił prawo dobro jest najważniejsze,dobro przyjaciół.. Kreon jest głównym bohaterem tragedii Sofoklesa p.t.. Szkoła branżowa I stopnia.. Miał władzę, uważał się za pana wszystkich poddanych.a w sumie to nim był.. Antygona wie, że czeka ją kara.. Dlaczego Kreon zabrania pochowania Polinejkesa?. W pewnym momencie w Tebach pojawia się Tyrezjasz.. Reforma 2019 Zasady, jakimi kierował się Kreon jako władca: Odpowiedź na zadanie z Ponad słowami 1.. 0 Odpowiedzi..

Kreon nie kierował się zasadami moralnymi czy miłością do syna.

Jego lekkomyślność i brak wyobraźni spowodowały samobójstwo syna, żony i siostrzenicy.Racje, którymi kierował się Kreon : Kreon jest władcą państwa , musi występować w obronie prawa państwowego i pisanego.. Wydał zakaz grzebania.. poleca 85 %.. Pytam oczywiście w kontekście Antygony Sofoklesa z 442 roku p.n.e. Pamiętam te czasy jak dziś.. Kreon jest również dumny, uparty i nieustępliwy.. Rozpoczyna on swoje panowanie od wydania zakazu pogrzebania zwłok Polinejkesa, chcąc ukarać tego z braci, który zdradziecko napadł na miasto.. Spala go żądza władzy, którą objął w trudnym politycznie momencie.. Dodaj komentarz do tej odpowiedzi.. Jego tragizm polega przede wszystkim , na tym, że jego losy, były z góry ustalone przez ciążące na całym rodzie fatum.. Kreon kieruje się szlachetnymi pobudkami.. pieczone ciasto zadał (a) pytanie 8 stycznia 2022.. Przekonany o swoich racjach, nie ulegał sugestiom poddanych czy rodziny.. Jednak jeśliby kierował się powodami nie czysto ambicjonalnymi , odniósłby zwycięstwo, tak , jak Antygona .Kreon był racjonalistą, kierował się rozumem, chciał stworzyć sobie autorytet.. Nigdy się nie mylił.. Kierował się troską o dobro państwa.Nie można zapomnieć też o tym, że działał w imię własnych zasad.. Przedstawia on katastroficzną wizję gniewu bogów, według której Hajmon zginie a bogowie odwrócą się od mieszańców Teb.. Był dobrym regentem i znakomicie kierował ludem.Zarówno Kreon, jak i Edyp są postaciami ważnymi w dziejach Teb.. Miłością do brata którego pochowała pomimio zakazu króla a także nienawiścią do Kreona który zostawił Polinejkesa na pozarcie dzikim patką.. Jego dewiza życiowa brzmi: "państwo - to jestem ja, nie słucham tłuszczy".. Uważał, że jako król ma zawsze rację, a podwładni powinni jedynie być mu posłuszni.. Włączono.. Reforma 2019Kreon poniósł całkowitą klęskę, zaprzepaścił szansę na szczęście swoje i swoich bliskich.. :)"Antygona" napisana została w 440 roku p.n.e. przez jednego z największych tragików greckich Sofoklesa.. Jak nikt pilnował, by mieszkańcy miasta przestrzegali prawa, gdyż chciał być dobrym władcą.. Jak sam mówi, uzasadniając swoją decyzję: "Taka ma wola, a nie ścierpię nigdy, By źli w nagrodzie wyprzedzili prawych".Jakimi zasadami kierował się Kreon jako władca?. Kreon nie kierował się zasadami moralnymi czy miłością do syna..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt