Cechy św aleksego jako ascety

Pobierz

Aleksy urodził się w bogatej, rzymskiej rodzinie.. Życie jego jest odzwierciedleniem ideału średniowiecznego ascety, który dla Boga wyrzeka się wszystkiego i postanawia trwać w skromności, nieść pomoc innym, a nade wszystko chwalić Pana.. Zatrzymał się w zamorskim państwie.Podstawowe informacje o bohaterze.. Legenda o świętym Aleksym - interpretacja.. Rzymski panicz opuszcza dobra rodzinne, oddaje wszystko, co posiada, ubogim, udaje się w podróż ku jednemu celowi: osiągnięciu szczęścia wiecznego.Święty Aleksy żył w cnocie, ubóstwie i pokutował za grzechy.. To czyba tyle ztego tekstu :)Święty Aleksy jako asceta Tytułowy bohater legendy przyszedł na świat ok. 360 r. w Rzymie i był dzieckiem bogatej rodziny reprezentującej tamtejszy patrycjat.. asceza - umartwianie się, świadome życie w ubóstwie asceta - człowiek świadomie żyjący w ubóstwie Święty Aleksy był prawdziwym ascetą.. Rezygnuje z wszelkich dóbr materialnych, jak np: majątku, złota, pieniędzy, z życia w społeczeństwie, nawet z bliskimi, by .odpowiedział (a) 01.11.2011 o 14:39: Asceta (na przykładzie Legendy o świętym Aleksym) - dla poświęcenia się Bogu, odrzuca wszelkie dobrodziejstwo i luksusy, aby żyć w nędzy i ubóstwie.. Jednym z wielu średniowiecznych ascetów był św.Ukazanie młodzieńczego życia Aleksego służy skontrastowaniu z późniejszym życiem ascetycznym, które przysporzyło świętemu sporo cierpień..

(Łk 9, 23) Na przykładzie św Aleksego wypisz 4 cechy ascety.

Asceta, to więc osoba, która w pełni poddaje się woli Boga i żyje jedynie dla niego.. Prowokuje do zadumy nad problemem moralnym człowieka.. Asceza w średniowieczu była uważana za najpewniejszą drogę osiągnięcia zbawienia.. Święty jest jednym ze średniowiecznych wzorców osobowych.Opowieść o księciu-ascecie zyskała na popularności ze względu na swój egzotyczny charakter, ale też z powodu bliskości pewnych jej wątków z przekazem Biblijnym: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje.. Inaczej patrzył na to św. Franciszek, który nie uznawał dręczenia brata - ciała.. Łatwo wyrzeka się przyjemności wybierając w zamian umartwianie się i cierpienie za grzechy zarówno swoje, jak i ludzkiego ogółu.W oczach człowieka współczesnego czyny Aleksego i innych ascetów wydają się absurdalne.. Odznaczał się cechami osobowści przynależnymi ascecie.. - Przykładowe rozwiązanie: pobożność - Pytania i odpowiedzi - Język polskiAleksy zrezygnował z szczęścia, miłości, dostatniego życia i szacunku.. Dlaczego postać ta stała się patronem godności żebraczej?Polska wersja legendy kończy się w momencie przeczytania listu, opisującego życie św. Aleksego..

Kolejnym argumentem utwierdzającym w przekoananiu, iż św.Ideał ascety - na podstawie św Aleksego.

Rzymski panicz opuszcza dobra rodzinne, oddaje wszystko, co posiada, ubogim, udaje się w podróż ku jednemu celowi: osiągnięciu szczęścia wiecznego.Doskonałym przykładem idealnego ascety był św. Aleksy, który wyrzekł się władzy, majątku, pięknej żony i barwnie piszącej sie przyszłośc dla udoskonalenia harmonii z Bogiem.. My, współcześni, patrzymy na to inaczej.Przedstawicielem ascety był św. Alaksy (Legenda o św. Aleksym), a za świętego uznano Franciszka z Asyżu.. W noc poślubną Aleksy oznajmił żonie, że jego powołaniem jest nie małżeństwo, ale służba Bogu.. Nie dał sie jednak nikomu poznać i przez szesnaście lat, jako żebrak żywiący sie .Ideał świętego-ascety w Legendzie o św. Aleksym Święty Aleksy jest ideałem ascety, ponieważ jako syn z książęcego rodu wyrzeka się wszelkich dóbr doczesnych dla służby Bożej.. Według twórców średniowiecza tym bohaterom nie da się nic zarzucić.Ascetyzm, asceza (stgr.. Asceci byli to ludzie, którzy prowadzili osamotniony, wręcz pustelniczy tryb życia.. Uważał on, bowiem, że prawdziwy kontakt z Bogiem jest możliwy tylko przez wyrzeczenie się uciech ciała..

Zmusza wreszcie do odpowiedzi na pytanie, postawione w temacie wypracowania, czyli które oblicze ascety jest bliższe człowiekowi.

W wieku 24 lat zgodnie z wolą ojca ożenił się z cesarską córką, Famijaną.. ἄσκησις askezis - pierwotnie "ćwiczenie, trening") - praktykowanie dobrowolnego wyrzeczenia się pewnych dóbr, wartości i aktywności życiowych w celu osiągnięcia świętości, czystości i doskonałości duchowej oraz zbawienia.. Poświecił swoje bogactwo dla uzyskania życia wiecznego.. Nie tylko bowiem zaznał biedy, głodu i zimna, ale też niemałych upokorzeń.. Ciało jest dla niego zbędne i tylko dusza zasługuje na uwagę.Żywot świętego ascety (tak jak i żywot św. Aleksego ukazany w Legendzie o świętym Aleksym) realizował schemat, na który składały się następujące etapy: • narodziny • cudowne, dostatnie dzieciństwo i młodość • śluby czystości • ucieczka z domu i rozdanie majątku ubogim • umartwienia, upokorzenia i prześladowaniaWskaż w teście Legendy o świętym Aleksym elementy charakterystyczne dla utworu hagiograficznego.. Legenda o św. Aleksym to typowy utwór hagiograficzny.. Utwór w języku polskim powstał w 1454 r. (brak zakończ napisał go anonimowy mnich mazowiecki, jest przeróbką z opowieści w języku łacińskim, zawiera pierwiastki cudowności i niezwykłości; hagiografia (od.asias1998 Zapewne wiesz, że Św. Aleksy opuścił małżonkę, by całkowicie ofiarować się Bogu i taki obraz ascety przedstawia jego legenda..

Jak widać w średniowieczu ukształtowały się trzy wzorce osobowe: świętego ascety, rycerza chrześcijańskiego oraz doskonałego władcy.

Odznaczał się takimi cechami jak: wytrwałość, religijność i opanowanie.. Opuścił więc dom, zabierając ze sobą dużo złota i srebra, które rozdał nastepnie biedakom.Wprowadza termin LEGENDY HAGIOGRAFICZNEJ, zaliczana do LITERATURY PARENETYCZNEJ (wychowującej), opowiada o życiu świętych, jest tekstem schematycznym, zawsze ten sam szablon pod który podkładano inne imiona, miejsca itd WYMIEŃ CECHY CHARAKTERYSTYCZNE POSTĘPOWANIA ALEKSEGO:-Życie w skrajnym ubóstwie- wyrzeczenie się dóbr materialnych-Życie w samotności, rezygnacja z bliskich-Umartwianie ciała (głód, chłód, niewygoda)-Przyjmowanie ze spokojem obelg od innych Nauczyciel .Charakterystyka św. Aleksego Aleksy - wzór średniowiecznego ascety, w dniu ślubu postanawia wyrzec się życia w bogactwie i dostatku, opuszcza żonę i odtąd żyje w surowej ascezie.. Ten "ideał" to człowiek, który mocno kocha swego stworzyciela, w pełni mu się oddaje, żyje w ubóstwie, on przecież spał pod Kościołem, gdyż uważał, że nie jest godny wkroczyć przed oblicze Pana, nie potrzebuje wiele, najważniejsza .Z punktu widzenia czasów współczesnych wiele z tych cech, a nawet i większość jest warta przeniesienia do naszych czasów.. Brakuje w niej ostatniego fragmentu, który opisuje pogrzeb świętego, lament jego rodziny oraz wybudowanie grobowca.. Obaj bohaterowie byli chrześcijanami, żyli w ubóstwie, wyrzekli się dóbr doczesnych, pochodzili z zamożnych rodzin.Temat wypracowania skłania do refleksji.. Co więcej - mogą wydać się zbrodnią wobec darów Boga - życia i ciała.. Już w młodości przejawiał niesamowite zdolności, a wkrótce po osiągnięciu pełnoletniości poślubił kobietę, w której żyłach płynęła cesarska krew.Człowiek, którego określano mianem ascety, wzorował swój sposób życia na życiu i cierpieniach Jezusa Chrystusa.. Jego hagiografia została opisana w utworze "Kwiatki św. Franciszka".. "Legenda o św. Aleksym .. Wymień 8 cech ascety na podstawie św.Aleksego - Przykładowe cechy: pobożny; - Pytania i odpowiedzi - Język polskiScharakteryzuj św Aleksego i przedstawię jego losy oraz te cechy które składają się na wzór św. Astety 2.W jakim świetle kronika ukazał króla Bolesławowa Chrobrego i jakie cechy składają się na wzór idealnego władcy Proszę o pomoc.. Mimo że był synem książęcym i dano mu za żonę cesarską córkę, postanowił jej nie tknąć i czym prędzej opuścić rodzinny kraj..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt